Pozycjonowanie czy Adwords?

przez admin

Częstym problemem w marketingu małych firm, jest decyzja co wybrać pozycjonowanie – czyli SEO, czy kampanie Google Adwords – SEM płatny. W tym artykule dowiesz się, co wybrać w zależności od tego jaką masz stronę internetową. W zależności od budżetu jaki posiadasz na marketing oraz czy stawiasz na efekty długofalowe lub natychmiastowe. Zacznijmy od wyjaśnienia obydwu zagadnień.

SEO - Pozycjonowanie czy Adwords?

Czym jest SEO?

Pozycjonowanie inaczej SEO, to optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych. W skład takich działań wchodzą między-innymi: dostosowanie kodu strony do wymogów stawianych przez deweloperów wyszukiwarek, dostosowanie wielkości banerów i grafik do wymogów, tagowanie haseł dla strony internetowej czy nasycenie tekstu hasłami kluczowymi. Przykładami wyszukiwarek jest: Google, Yahoo, Bing czy Baidu. Reasumując jest to podnoszenie wyników organicznych wyszukiwania. Jest to działanie długofalowe.

Czym jest SEM?
Reklamy w sieciach partnerskich, promowanie czy sponsorowanie linków witryny to SEM. Oczywiście są to formy płatnej reklamy. Jest to działanie doraźne z nastawieniem na szybkie pozyskanie klienta. Znawcy branży marketingowej oraz IT, do SEM zakwalifikują także SEO, ponieważ z definicji wynika, że to podnoszenie wyników organicznych i płatnych wyszukiwania. Jednak na potrzeby artykułu, ograniczymy się tylko do części płatnej.

Wiem - Pozycjonowanie czy Adwords?

Już wiem – zdecydowałem!

Większość osób z małym budżetem na marketing w internecie, po zapoznaniu się z definicjami stwierdzi, że SEO to dla nich! Nic bardziej mylnego. Koszty pozycjonowania często przekraczają budżet małych firm. Średnia cena na rynku to od kilkuset do kilku tysięcy złotych za miesiąc. Większość mikro i małych przedsiębiorstw nie stać na taki wydatek. A efekty tych działań (pozyskanie klienta), będzie trwało od dwóch do kilku miesięcy.

Rodzaj strony internetowej a SEO/SEM.

 

Strony internetowe dzielimy na: strony wizerunkowe, strony informacyjne, sklepy internetowe, galerie internetowe. Właśnie dlatego najpierw powinniśmy określić do jakiej grupy my się zaliczamy.

Jeżeli sprzedajemy swoje usługi to zazwyczaj posiadamy strony wizerunkowe: z opisem naszej działalności, danymi kontaktowymi, cennikiem usług i informacjami. W takim przypadku warto prowadzić także bloga. Ten typ strony z powodzeniem jesteśmy w stanie sami po części pozycjonować (zewnętrzne linkowanie czy pisanie tekstów SEO pod strony). Właśnie dlatego w większości przypadków zaproponujemy takim firmom, usługi Google Adwords. By w szybkim tempie zwiększyć sprzedaż, a część zarobionych pieniędzy przeznaczyć na dodatkowe formy reklamy. Oczywiście jeżeli macie budżet, powinniście zainwestować także w pozycjonowanie. Ile powinien wynieść budżet na Google Adwords? Wszystko zależne jest od branży, ale najbardziej efektowne kampanie, z prawdziwą konkurencyjnością, zaczynają się od 400 zł w wzwyż. Co nie znaczy, że z mniejszym budżetem nie pozyskamy klienta!

Kosz - Pozycjonowanie czy Adwords?

W przypadku sklepów internetowych, sprawa ma się troszeczkę inaczej. W dzisiejszych czasach jest to rynek przepełniony, w którym ciężko znaleźć swoją niszę.

Tutaj powinno się zastosować metodę młota i topora. Gdzie młotem jest pozycjonowanie, a toporem reklama produktowa w Google Adwords i sieciach partnerskich.  By sklep funkcjonował i zarabiał na siebie jest to podstawa.

Wyjątkiem są sklepy internetowe zbudowane jako dodatek, do sprzedaż w Social Media – próba zmienienia modelu biznesowego z rozbudowaną już infrastrukturą sprzedaży.

Strony informacyjne, to zazwyczaj portale z dużą ilością artykułów, wypuszczanych codziennie. Przykładami mogą być portale Nasze Miasto, Onet czy Wirtualna Polska. Te portale z racji swojej wielkości raczej tylko i wyłącznie się pozycjonowane, by dostosować się do wymogów wyszukiwarek.

Typ strony internetowej jakimi są galerie internetowe, to coraz bardziej popularne narzędzie używane przez fotografów, wizażystki czy architektów. Opiewają w dużą liczbę zdjęć podzielonych na katalogi. Jednak znajdziemy tam także cennik czy dane kontaktowe. Ten rodzaj serwisu www, jest praktycznie taki sam jak w przypadku strony wizerunkowej. Dlatego zalecam promocję w ten sam sposób.

Pozycjonowanie czy Adwords?
Jeżeli nadal jesteś nie przekonany, którą opcję powinieneś wybrać i w jakim kierunku zmierzać jeżeli chodzi o marketing online. Nie wstydź się. Zadzwoń lub napisz do nas! Otrzymasz darmową poradę, a w przypadku zainteresowania dalszą współpracą, zaczniemy pozyskiwać Ci klientów.